Otistik çocuklar için ARTI olarak biz neler yapıyoruz?

Eğitim, çocuğun probleminin tanılandığı ilk anda hemen başlatılmalıdır.Artı Kalite Özel Eğitim Merkezi olarak öncelikle kuruma başvuran ailelerin çocuklarına Gözlem İnceleme ve Değerlendirme Görüşmesi ve Konsültasyonu tamamlandıktan sonra, genel olarak çocuğun hangi düzeyde olduğu, ne kadar süre ile çalışılması gerektiği, kimlerin çocuğun eğitimsel sürecini takip edecekleri konusunda bilgilendiriyoruz. Çocuğun performansı belirlendikten sonra kısa süreli ( 6 ay ) ve uzun süreli ( 12 ay ) hedeflerini, çocuk için uygun olan en etkili eğitim programları hakkında bilgilendirmeler yapıldıktan sonra; aile, çocuk, eğitimci ve okul iş birliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Unutmamak gerekir ki her engel grubunda doğru yerde ve doğru zamanda başlanırsa mutlaka gelişmeler olur. Ancak söz konusu Otizm tanısı olduğunda diğer tanılardan ayrılmaktadır. Hiçbir şekilde umutsuzluğa kapılmadan, doğru kişilerle temasa geçerek eğitim sürecini başlatmak ve sürdürmek gerekmektedir.

Bizim Artı Kalite Özel Eğitim Merkezi olarak, bugünden 12 yıl önce 3 yaşında çalışmaya başladığımız öğrencilerin, bugün başarı hikâyelerini yazmakta, otizmin bir çok belirtisini ortadan kaldırarak bu çocuklara daha iyi bir gelecek hazırlamanın haklı gururunu yaşamaktayız. Daha önceleri otizmin zor vakaları olarak izlediğimiz çocukları, bu gün okulda öğretmenlerin haberdar olmadığı, doktorların durumun çok iyi artık rapor vermeyelim dedikleri, hatta bugün koleje giden, bizim kurum olarak “Artık Özel Eğitim İhtiyacı Kalmamıştır” raporu yazdığımız öğrencilerimiz de mevcuttur.

Artı Kalite Özel Eğitim Merkezi olarak otizm konusunda çok sayıda başarı örneklerimiz bulunmaktadır. Doktorların; “Durumu kabullenin, bu çocuk belli bir yere ancak gelir” , dedikleri ancak sonrasında doktorların dahi görüp inanamadıkları vakalarımızın sayısı oldukça yüksektir. Otizmin zor seyrettiği ilk yıllarda umudunuzu asla kaybetmeyin. Otizmin tedavisi, doğru yerde, doğru kişilerden eğitim almak, doğru tıbbi müdahaleleri almak ve çok çabalamaktır. Yol uzun, durum karmaşık görünse dahi önemli olan ASLA VAZGEÇMEMEKTİR!

Biz kendimize, mesleki bilgi, beceri ve donanımımıza güvenerek hiçbir şekilde vazgeçmiyoruz. Siz de ASLA VAZGEÇMEYİN!...

Önerilen Kaynak Kitaplar

  • Resimlerle Düşünmek - Temple Grandin
  • Gerçek Bir İnsan - Gunilla Gerland
  • Benliğini Arayan Çocuk - Virginia Axline
  • Süper İyi Günler - Mark HADDON
  • Otizm El Rehberi - Lorna Wing