Ana Sayfa  |  S.S.S  | Site Haritası  |  Üye Girişi


FOTOĞRAFLARLA ARTI


Çalışmalarımız, ortamımız, çocuklarımız, eğitimlerimiz, seminerlerimiz, ailelerimiz, ekibimiz, gezilerimiz, pikniklerimiz, sinema ve tiyatro faaliyetlerimize resimlerle yolculuk…

BASINDA ARTI
Sabah Gazetesi ( 23 Ekim 2000)  

Engelli çocukların dünyalarına ulaşmak, onları anlamak; eğitimde çağdaşlığın, toplumda gelişmişliğin, insanda duyarlılığın bir ölçüsüdür. 
ETKİNLİKLERİMİZ VE DUYURULAR
Gözlerin Ardındaki Çocuk

Bir toplumsal duyarlılık eğitimi oyunu “gözlerin ardındaki çocuk”.  Sanatın gücünün, sanatçı duyarlılığının çok özel örneklerinden biri. Duyduğumuz; ama ne olduğunu tam bilmediğimiz, gördüğümüz; ama tam anlamadığımız, ilgiliymiş gibi olup paylaşamadığımız bir yaşam çemberinden geçiyoruz. Farklı olanların yaşamının içinden geçiriyor oyun izleyeni. 

MAKALELER
Karneler ve Okul başarısı

Öğretmenleri ve anne babalar tarafından “zeki ancak başarılı değil” şeklinde tanımlanan özel öğrenme güçlüğü ya da dikkat eksikliği hiperaktivite sorunu olan çocukların karne dönemleri hem çocuk hem de aileler için kaygı uyandıran ...
SEMPOZYUMLARIMIZ
Bilimsellik Etiklik ve Başarı

5.sini gerçekleştirmiş olduğumuz Etkileşimli Aile Eğitimi Seminer ve Sempozyumlarımızla alana yepyeni bir bakış açısı getirdik. Öğrenme,gelişme ve paylaşmayı kurumsal, bilimsel  ve sosyal sorumlulukla bütünleştirdik. Programlarımıza binlerce kişilik katılımın haklı gururunu yaşıyoruz.
ÇALIŞMA ORTAMIMIZ

Etkili, yararlı, iş ve meslek etikleri çerçevesinde sağlanacak özel eğitim hizmetlerinin bilimselliği ve kalitesi, çalışma ortamının düzeyine ve solunabilirliğine bağlıdır.

TOPLUMSAL DUYARLILIK PROJ.


"Evrensel değerlerle bütünleşmiş çağdaş bir toplumda, kamu bilincinin değer ve hizmet anlayışı; farklı özelliklerdeki bireylerin hayata tam katılımını engellemez" M.Ateş

Bizden Haberler
GÖZLERİN ARDINDAKİ ÇOCUK

Bu oyunun konu uzmanı danışmanlığı Artı Özel Eğitim Merkezi ve Mustafa ATEŞ tarafından yapılmıştır...  

        Gözlerin Ardındaki Çocuk  Bir yandan dua ederek kendinizi şanslı sayacaksınız, bir yandan insan olma durumunuzu sorgulayacaksınız.  İnsanlığın ortak ruhuyla, tanışacağız, vicdanımızla yüzleşeceğiz. Çünkü farklı olmak ,....

Toplumsal duyarlılık eğitimi oyunu “gözlerin ardındaki çocuk”.  Sanatın gücünün, sanatçı duyarlılığının çok özel örneklerinden biri. Duyduğumuz; ama ne olduğunu tam bilmediğimiz, gördüğümüz; ama tam anlamadığımız, ilgiliymiş gibi olup paylaşamadığımız bir yaşam çemberinden geçiyoruz. Farklı olanların yaşamının içinden geçiriyor oyun izleyeni. 

 Bir yandan dua ederek kendinizi şanslı sayacaksınız, bir yandan insan olma durumunuzu sorgulayacaksınız.  İnsanlığın ortak ruhuyla, tanışacağız, vicdanımızla yüzleşeceğiz. Çünkü farklı olmak, ister doğuştan bir anomali ister sonradan bir hastalık veya kaza ile nasıl olursa olsun bir anda tüm dengeleri, düzenekleri, rolleri, işleyişleri bozuyor, alt üst oluyor her şey; öyle ki hayallerinizi bile yeniden inşa etmek zorunda kalıyorsunuz.  Dünyanın herhangi bir coğrafyasında, ülkesinde olmanız bu gerçeği pek değiştirmiyor henüz. Farklıysanız eğer, gözlerin ardındaki hayatı yaşamaktan kaçamıyorsunuz. Sizin böyle bir engeliniz,  farklılığınız  olmayabilir, bu durum sizi farklı olma olasılığı içinden çıkartmıyor.

Onların bizden istediği çok değil, yapamayacağımız bir şey hiç değil. Dışlanmamak ve yaşamının her alanında, sokakta, okulda, parkta  topluma katılabilmelerine yer açmak, olanak sağlamak.  Çoğu zaman buna edinilmiş beceriler, giydirilmiş roller yetmiyor. Dünyanın en iyi hekimi olmanız,  bu gerçeği değiştirmeye yetmiyor.  Biliminde çaresizlikleri var. Daha önce pek çok çocuk yetiştirmiş olabilirsiniz, önceki annelik becerileriniz yetersiz kalıyor, 20- 30 yıllık çok donanımlı, deneyimli,  uzman – öğretmen olabilirsiniz. Bu bildikleriniz Yotam(ların) eğitimi için yetmiyor. Çevreyi hayvanları, doğayı seven birisi olabilirsiniz bu Yotam ile doyurucu bir sosyal ilişki kurmanıza yetmiyor eğer Yotam(ın) koşulsuz sevgisi, masumiyeti içimizde yoksa  eğer Erika ninenin insan sevgisi olgunluğuna ulaşamamışsak tümden eksiğiz, yetersiziz. Onlar, dışlanmışlığı yaşarken, bizler insan olma durumumuzdan kayıp bir hayat yaşıyoruz demektir. Öyle ki doğum gününde böyle bir çocuğa ne hediye alacağınızı bilemeyecek kadar donuk, beceriksiz, eğitimli cahil olmaktan kurtulamıyorsunuz.
Kim demiş onlar öğrenemezler, eğitilemezler, hayata katılamazlar diye. Bu içi korku dolu boş  bir yalan. Anlatılması en zor şeydir ölüm, hele sevdiğiniz birine ölümü anlatabilmek, o kaçınılmaz sonsuza gidişi paylaşmak; hem de hiç zedelemeden  ve yaşayanın hayatında eksilmeden, yeşil bir dal gibi umutlu, kalbinde ikinci bir insan gibi kalmayı başararak. Ölümü düşünmek bile ürpertiyor, çaresiz bırakıyor insanı.  Hiç olmayacakmış gibi yok sayıyoruz veya aynı sebeple benzeyenleri bir araya topluyoruz. Tıpkı Down Sendromlu, Otizmli, Serebral Palsili, Zihinsel , Bedensel …..vs. diğer engellilere karşı çoğunlukta olan baskın tutumumuz gibi.  Toplum ,engelliyi, farklılığı olanı yok saymayı bir  seçenek olarak sunabilir mi?  Aynı sebeplerle engelli olanları, bir birine fiziksel yada zihinsel olarak benzeyenleri bir araya toplamak neyin ifadesi olabilir? Kimi açıklar daha çok? Varlar, hem de  yüzbinlerce, biliyoruz, ama yokmuş gibi yaşıyoruz. Çünkü  henüz onlarla birlikte yaşamayı, hayatın her alanında, her yerinde birlikte olabilmeyi tam  bilmiyoruz.  Öğreneceğimiz çok şey var Yotam(lardan) Erika ninelerden, onların varoluşları ve yaşam gerçekliklerinden.

Fatma Öney’ i daha önce “Sende gitme triyantafilis”  adlı  Ankara Devlet Tiyatrolarının sahnelediği oyunda yine anne rolünde izledim, üç kere. Muhteşemdi . burada yine anne rolünde ve yine muhteşem. Bizi gözlerin ardındaki çocukların, annelerin, farklı hayatların tam ortasında umarsız ve kayıtsızken yakalıyor…

 Ankara Devlet Tiyatrosuna, yönetmenine, dansçısından ,ışıkçısına tüm ekibe emeği geçen , ilgili olan ve katkı sunan her kese teşekkürler, çok ama çok teşekkürler. İyi ki tiyatro var, iyi ki siz varsınız.

Kalbimize ve ruhumuza bir duyarlılık ışığı yaktınız.

Mustafa ATEŞ
Çocuk Gelişimi Eğitimi Uzmanı
TODEG  Başkanı
(Toplumsal Duyarlılık ve Engelliler Entegrasyon Gönüllüleri Derneği
)

                       ANKARA DEVLET TİYATROSU
Yazan: N.Semel
Çeviren: A.Şirin OKYAYUZ YENER
Yöneten: Kemal BAŞAR
Oyuncu: Fatma ÖNEY
ANKARA DEVLET TİYATROSU MUHSİN ERTUĞRUL SAHNESİ

 


2.5.2011

Tüm Etkinlik ve Duyurular İçin Tıklayın
Ana Sayfa | Hizmetlerimiz | Kimler İçin | Programlarımız | Farklılıklarımız | Başarı Örneklerimiz | Hakkımızda | Bilimsel | KSS - TDP | Basın Odası | İletişim

© 2009 - Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. - Kullanım Şartları

Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim, ses, işaret veya sair fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti.’'nin yazılı izni olmadıkça kullanılamaz.


E-posta listemize üye olun, sitemizle ilgili
değişikliklerden haberdar olun!...
ekle