Ana Sayfa  |  S.S.S  | Site Haritası  |  Üye GirişiFOTOĞRAFLARLA ARTI


Çalışmalarımız, ortamımız, çocuklarımız, eğitimlerimiz, seminerlerimiz, ailelerimiz, ekibimiz, gezilerimiz, pikniklerimiz, sinema ve tiyatro faaliyetlerimize resimlerle yolculuk…

BASINDA ARTI
Sabah Gazetesi ( 23 Ekim 2000)  

Engelli çocukların dünyalarına ulaşmak, onları anlamak; eğitimde çağdaşlığın, toplumda gelişmişliğin, insanda duyarlılığın bir ölçüsüdür. 
ETKİNLİKLERİMİZ VE DUYURULAR
Gözlerin Ardındaki Çocuk

Bir toplumsal duyarlılık eğitimi oyunu “gözlerin ardındaki çocuk”.  Sanatın gücünün, sanatçı duyarlılığının çok özel örneklerinden biri. Duyduğumuz; ama ne olduğunu tam bilmediğimiz, gördüğümüz; ama tam anlamadığımız, ilgiliymiş gibi olup paylaşamadığımız bir yaşam çemberinden geçiyoruz. Farklı olanların yaşamının içinden geçiriyor oyun izleyeni. 

MAKALELER
Karneler ve Okul başarısı

Öğretmenleri ve anne babalar tarafından “zeki ancak başarılı değil” şeklinde tanımlanan özel öğrenme güçlüğü ya da dikkat eksikliği hiperaktivite sorunu olan çocukların karne dönemleri hem çocuk hem de aileler için kaygı uyandıran ...
SEMPOZYUMLARIMIZ
Bilimsellik Etiklik ve Başarı

5.sini gerçekleştirmiş olduğumuz Etkileşimli Aile Eğitimi Seminer ve Sempozyumlarımızla alana yepyeni bir bakış açısı getirdik. Öğrenme,gelişme ve paylaşmayı kurumsal, bilimsel  ve sosyal sorumlulukla bütünleştirdik. Programlarımıza binlerce kişilik katılımın haklı gururunu yaşıyoruz.
ÇALIŞMA ORTAMIMIZ

Etkili, yararlı, iş ve meslek etikleri çerçevesinde sağlanacak özel eğitim hizmetlerinin bilimselliği ve kalitesi, çalışma ortamının düzeyine ve solunabilirliğine bağlıdır.

TOPLUMSAL DUYARLILIK PROJ.


"Evrensel değerlerle bütünleşmiş çağdaş bir toplumda, kamu bilincinin değer ve hizmet anlayışı; farklı özelliklerdeki bireylerin hayata tam katılımını engellemez" M.Ateş

GELİŞİMSEL GECİKMELER VE YETERSİZLİKLER

Gelişim geriliği süt çocukluğu ve okul öncesi dönemlerde kendini gösterir. Bu çocukların çoğu tüm gelişim alanlarında yavaş bir gelişme gösterirler ve takvim yaşına göre geri kalırlar.
 
Gelişim Geriliğinde Erken Tanının Önemi 
  1. Erken tanı erken rehabilitasyon olanağı sağlar, bu da gelişimi olumlu yönde değiştirir. Erken rehabilitasyonun amacı, nedeni ne olursa olsun, yavaş olan gelişme hızını mümkün olan en yüksek düzeye çıkarmaktır. Beyin gelişimi ve olgunlaşmanın en hızlı olduğu erken çocukluk evreleri zeka gelişiminin en önemli dönemidir. Bu dönemdeki uyaran eksikliği dahi tek başına gelişimde duraklama ve geri kalmaya neden olmaktadır. Bu bakımdan rehabilitasyon ne kadar erken başlarsa o kadar faydalı olur.
  2. Ailenin erkenden bilgilendirilmesi çocuğuna göstereceği ilgiyi olumlu yönde artırarak, onun gelişimini hızlandırabilir.
  3. Ailenin şaşkınlık ve endişe içinde dolaşması ve gereksiz pahalı araştırmalar yapması önlenebilir.
 
Okul öncesi yaşlarda gelişim geriliğine dikkat çeken en sık belirtiler şöyle özetlenebilir;
 
İlk aylarda;    Emme güçlüğü
                        Hareket azlığı ya da aşırı hareket
Çevresel uyarılara işitsel veya görsel tepkilerin zayıf olması veya olmaması
 
6 aydan sonra ; Oturma, emekleme ve yürümede gecikmeler
 
2-3 yaşında ; Dil gelişiminde gecikme ve davranış bozukluğu
 
4-6 yaşında ; Öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği, hiperaktivite
 
            Dil gelişiminde gecikme ve davranış bozukluğu gelişimsel geriliğin dikkat çeken en çarpıcı belirtileridir.

Görüş ve Önerileriniz Paylaş Sayfayı Yazdır
Ana Sayfa | Hizmetlerimiz | Kimler İçin | Programlarımız | Farklılıklarımız | Başarı Örneklerimiz | Hakkımızda | Bilimsel | KSS - TDP | Basın Odası | İletişim

© 2009 - Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. - Kullanım Şartları

Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim, ses, işaret veya sair fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti.’'nin yazılı izni olmadıkça kullanılamaz.


E-posta listemize üye olun, sitemizle ilgili
değişikliklerden haberdar olun!...
ekle