Ana Sayfa  |  S.S.S  | Site Haritası  |  Üye GirişiFOTOĞRAFLARLA ARTI


Çalışmalarımız, ortamımız, çocuklarımız, eğitimlerimiz, seminerlerimiz, ailelerimiz, ekibimiz, gezilerimiz, pikniklerimiz, sinema ve tiyatro faaliyetlerimize resimlerle yolculuk…

BASINDA ARTI
Sabah Gazetesi ( 23 Ekim 2000)  

Engelli çocukların dünyalarına ulaşmak, onları anlamak; eğitimde çağdaşlığın, toplumda gelişmişliğin, insanda duyarlılığın bir ölçüsüdür. 
ETKİNLİKLERİMİZ VE DUYURULAR
Gözlerin Ardındaki Çocuk

Bir toplumsal duyarlılık eğitimi oyunu “gözlerin ardındaki çocuk”.  Sanatın gücünün, sanatçı duyarlılığının çok özel örneklerinden biri. Duyduğumuz; ama ne olduğunu tam bilmediğimiz, gördüğümüz; ama tam anlamadığımız, ilgiliymiş gibi olup paylaşamadığımız bir yaşam çemberinden geçiyoruz. Farklı olanların yaşamının içinden geçiriyor oyun izleyeni. 

MAKALELER
Karneler ve Okul başarısı

Öğretmenleri ve anne babalar tarafından “zeki ancak başarılı değil” şeklinde tanımlanan özel öğrenme güçlüğü ya da dikkat eksikliği hiperaktivite sorunu olan çocukların karne dönemleri hem çocuk hem de aileler için kaygı uyandıran ...
SEMPOZYUMLARIMIZ
Bilimsellik Etiklik ve Başarı

5.sini gerçekleştirmiş olduğumuz Etkileşimli Aile Eğitimi Seminer ve Sempozyumlarımızla alana yepyeni bir bakış açısı getirdik. Öğrenme,gelişme ve paylaşmayı kurumsal, bilimsel  ve sosyal sorumlulukla bütünleştirdik. Programlarımıza binlerce kişilik katılımın haklı gururunu yaşıyoruz.
ÇALIŞMA ORTAMIMIZ

Etkili, yararlı, iş ve meslek etikleri çerçevesinde sağlanacak özel eğitim hizmetlerinin bilimselliği ve kalitesi, çalışma ortamının düzeyine ve solunabilirliğine bağlıdır.

TOPLUMSAL DUYARLILIK PROJ.


"Evrensel değerlerle bütünleşmiş çağdaş bir toplumda, kamu bilincinin değer ve hizmet anlayışı; farklı özelliklerdeki bireylerin hayata tam katılımını engellemez" M.Ateş

Parmak Emme Tırnak Yeme

Bebekler yaşamlarının ilk biri yılı boyunca dünyayı tanıma yolları ağızlarıdır. Ellerine geçirdikleri her şeyi ağızlarına götürmeleri yoluyla çevrelerini ve dünyayı keşfetmeye çalışmaktadırlar. Bunun yanısıra emme, beslenme dışında bir haz alma yoludur.

Parmak emme davranışı çocuklarda uykuya dalarken, acıktıklarında, korktuklarında, beslenmeden sonra, sıkıntılı olduklarında ve anneden ayrıdıklarında gerginliklerini azaltmak üzere ortaya çıkmaktadır.

Parmak emme davranışı 4 yaşına kadar gelişimin doğal bir parçası olarak kabul edilirken, 4 yaşından sonra ruh sağlığı, damak ve diş sağlığı açısından sorun oluşturmaktadır. 4 ve daha büyük yaştaki çocuklara, parmak emmenin neden doğru olmadığı onların anlayabileceği bir dille açıklanmalıdır.

Eğer sorun özellikle uykuya geçme dönemlerinde beliriyorsa, anne veya babasının bu süre içinde onun yanında olması, gevşemeye yardımcı olacak birtakım aktivitelerin gerçekleştirilmesi (masal anlatarak, elini tutarak uyutma ,elini oyalayacak bir oyuncak ile uykuya dalması) yarar sağlayacaktır.

Çocukta yeterli güven duygusunun geliştirilmesine destek olunması gerekmektedir. Anne babaların sürekli “parmağını ağzından çek” gibi uyarıları, çocuğun bu davranışa odaklanmasına bunun sonucunda da davranışın daha fazla ortaya çıkmasına neden olacaktır. Yapılması gereken, çocuğa hissettirmeden dikkatinin başka yöne çekilmesidir. Kardeş doğumu, bakıcı veya öğretmen değişikliği, kreşe başlama gibi çevresel birtakım zorlayıcı faktörler söz konusu ise, bunların ele alınması önemlidir.

Çocukların tırnak yeme davranışları; gerilimlerini azaltmaya yönelik gerçekleştirdikleri bir davranıştır. Genellikle 3 ile 4 yaşları arasında başlamakta, yetişkinlik dönemine kadar sürebilmektedir. Tırnak yeme sorununda amaç, bu davranışın altında yatan asıl problemin belirlenmesidir. Hangi ortamlar ve durumlarda bu davranışın arttığı gözlemlenerek, bu davranışın çocuk için neye hizmet ettiği saptanmalıdır. Çocuklar özellikle kendilerini kaygılı, korkulu, güvensiz hissettikleri durumlarda tırnak yeme davranışına başvurmaktadırlar. Bu nedenle çocuklara bu durumlarla daha uygun bir şekilde başa çıkabilecekleri yolları göstermek uygun olacaktır. Dikkat çekmek amacıyla tırnak yediğinin farkedildiği durumlarda, anne ve babaların görmezden gelmeleri veya çocuğun dikkatini başka yöne çekmeleri gerekmektedir. Çocuğu azarlamak, korkutmak, ceza vermek gibi zorlayıcı yöntemlerin sonuç getirmediği, kimi zaman daha ağır duygusal problemlerin ortaya çıkmasına yol açtığı anne ve babalar tarafından bilinmelidir.


Görüş ve Önerileriniz Paylaş Sayfayı Yazdır
Ana Sayfa | Hizmetlerimiz | Kimler İçin | Programlarımız | Farklılıklarımız | Başarı Örneklerimiz | Hakkımızda | Bilimsel | KSS - TDP | Basın Odası | İletişim

© 2009 - Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. - Kullanım Şartları

Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim, ses, işaret veya sair fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti.’'nin yazılı izni olmadıkça kullanılamaz.


E-posta listemize üye olun, sitemizle ilgili
değişikliklerden haberdar olun!...
ekle