Ana Sayfa  |  S.S.S  | Site Haritası  |  Üye GirişiFOTOĞRAFLARLA ARTI


Çalışmalarımız, ortamımız, çocuklarımız, eğitimlerimiz, seminerlerimiz, ailelerimiz, ekibimiz, gezilerimiz, pikniklerimiz, sinema ve tiyatro faaliyetlerimize resimlerle yolculuk…

BASINDA ARTI
Sabah Gazetesi ( 23 Ekim 2000)  

Engelli çocukların dünyalarına ulaşmak, onları anlamak; eğitimde çağdaşlığın, toplumda gelişmişliğin, insanda duyarlılığın bir ölçüsüdür. 
ETKİNLİKLERİMİZ VE DUYURULAR
Gözlerin Ardındaki Çocuk

Bir toplumsal duyarlılık eğitimi oyunu “gözlerin ardındaki çocuk”.  Sanatın gücünün, sanatçı duyarlılığının çok özel örneklerinden biri. Duyduğumuz; ama ne olduğunu tam bilmediğimiz, gördüğümüz; ama tam anlamadığımız, ilgiliymiş gibi olup paylaşamadığımız bir yaşam çemberinden geçiyoruz. Farklı olanların yaşamının içinden geçiriyor oyun izleyeni. 

MAKALELER
Karneler ve Okul başarısı

Öğretmenleri ve anne babalar tarafından “zeki ancak başarılı değil” şeklinde tanımlanan özel öğrenme güçlüğü ya da dikkat eksikliği hiperaktivite sorunu olan çocukların karne dönemleri hem çocuk hem de aileler için kaygı uyandıran ...
SEMPOZYUMLARIMIZ
Bilimsellik Etiklik ve Başarı

5.sini gerçekleştirmiş olduğumuz Etkileşimli Aile Eğitimi Seminer ve Sempozyumlarımızla alana yepyeni bir bakış açısı getirdik. Öğrenme,gelişme ve paylaşmayı kurumsal, bilimsel  ve sosyal sorumlulukla bütünleştirdik. Programlarımıza binlerce kişilik katılımın haklı gururunu yaşıyoruz.
ÇALIŞMA ORTAMIMIZ

Etkili, yararlı, iş ve meslek etikleri çerçevesinde sağlanacak özel eğitim hizmetlerinin bilimselliği ve kalitesi, çalışma ortamının düzeyine ve solunabilirliğine bağlıdır.

TOPLUMSAL DUYARLILIK PROJ.


"Evrensel değerlerle bütünleşmiş çağdaş bir toplumda, kamu bilincinin değer ve hizmet anlayışı; farklı özelliklerdeki bireylerin hayata tam katılımını engellemez" M.Ateş

Ailelere Öneriler

 
Aileler uyum ve davranış bozukları hakkında bilinçli ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Anne ve babalar  çocuğun gelişim evrelerini ve her gelişim evresi için normal kabul edilebilecek,  döneme özgü duygu, düşünce ve davranışları, karşılaşabilecekleri olası problemleri bilmelidirler.  
 
Çocukların ifade becerilerinin sınırlı oluşu, yaşadıkları sıkıntıları sergiledikleri olumsuz davranışlar aracılığıyla dışavurmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle aileler sorunların altında yatan nedenleri saptamaya çalışmalıdır. Ebeveynler sorunu gidermek için, çocuklarını küçük düşürücü, aşağılayıcı veya suçlayıcı tavırlar sergilememelidirler. Şiddet içeren ceza yöntemlerine başvurmamalıdırlar.
Baskıcı, aşırı otoriter veya koruyucu, ihmalkar, aşağılayıcı aile tutumları uyum ve davranış bozukluklarına yol açabilmektedir. . Uyum ve davranış bozuklukları anne ve babaların hatalı tutumlarının sonucu olarak gelişebilmekte, dolayısıyla uygun tutum ve yöntemler hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.
 
Uyum ve davranış problemi sergileyen çocukların ailelerine öneriler
 1. Çocuğunuza günlük yaşantılarını ve problemlerini sizinle paylaşabileceği,kendisine özel zamanlar ayırın. İlgi ve beklentilerini dikkate alın. Her gün birlikte oyun oynadığınıza, sohbet ettiğiniz, keyifli vakit geçirdiğiniz ortak bir zaman planlayın.Geçirdiğiniz zamanın uzunluğu değil, kalitesi önemlidir. Karşılıklı iletişiminiz ne kadar güçlü ve güvene dayalı olursa, kaygılarını, sıkıntılarını, sizinle o kadar paylaşır.
 2. Çevresinde örnek alabileceği uygun modellerin bulunmasına dikkat edin. Uygun davranışların kazanımında çocuğunuza model yararlı br yöntemdir.
 3. Belli durumların oluşması halinde her çocuğun ödüllendirilmesi veya cezalandırılması gerekir. Bunun için aile içerisinde hangi davranışın ödül veya cezayı gerektirdiğinin belirlenip çocuğa bildirilmesi gerekir. Ödül ve cezaların zamanında ve ölçülü verilmesi, çocuğun hangi davranışından dolayı ödüllendirildiğinin veya cezalandırıldığının bilmesi önemlidir.
 4. Kurallarınızı çocuğunuzun yaşamını fazla sınırlandırıcı ve baskıcı olabilecek şekilde koymayın.
 5. Çocuğunuzun bağımsızlığını desteklemek istiyorsanız küçük yaştan itibaren üstlenebileceği yaşına uygun sorumluluklar verin. Bağımsızlık ve kendine güven sorumluluk duygusu ile gelişir. 
 6. Çocuğunuzun olumsuz davranışlarından çok olumlu davranışlarını görmeye çalışın ve bu davranışları ödüllendirin, ona farkettirin.
 7. Çocuğunuza karşı sakin, sabırlı ve anlayışlı yaklaşın. Asla şiddet uygulamayın .
 8. Çocuğunuzun ilgi ve ihtiyaçlarını zamanında karşılayın.
 9. Çocuğunuza seçenekler sunarak seçme şansı verin. Böylece, ona değer verdiğinizi ve saygı duyduğunuzu düşünerek inatlaşmadan vazgeçecektir.
 10. Asla çocuğunuzla bir güç ve inat savaşına girmeyin. Amacınız sadece ona her şeyin yeri ve zamanı olduğunu anlatmak ve yersiz isteklerinden vazgeçirmek olsun. Dikkatini başka bir yöne çekmeye çalışarak, istediği şeyi neden yapamayacağınızı açık ve anlaşılır bir dille ifade edin. İsteklerini inatlaşma yolu ile elde edemeyeceğini belirtin.
 11. Anne-baba olarak ortak tutumlar geliştirin.

Görüş ve Önerileriniz Paylaş Sayfayı Yazdır
Ana Sayfa | Hizmetlerimiz | Kimler İçin | Programlarımız | Farklılıklarımız | Başarı Örneklerimiz | Hakkımızda | Bilimsel | KSS - TDP | Basın Odası | İletişim

© 2009 - Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. - Kullanım Şartları

Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim, ses, işaret veya sair fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti.’'nin yazılı izni olmadıkça kullanılamaz.


E-posta listemize üye olun, sitemizle ilgili
değişikliklerden haberdar olun!...
ekle