Ana Sayfa  |  S.S.S  | Site Haritası  |  Üye GirişiFOTOĞRAFLARLA ARTI


Çalışmalarımız, ortamımız, çocuklarımız, eğitimlerimiz, seminerlerimiz, ailelerimiz, ekibimiz, gezilerimiz, pikniklerimiz, sinema ve tiyatro faaliyetlerimize resimlerle yolculuk…

BASINDA ARTI
Sabah Gazetesi ( 23 Ekim 2000)  

Engelli çocukların dünyalarına ulaşmak, onları anlamak; eğitimde çağdaşlığın, toplumda gelişmişliğin, insanda duyarlılığın bir ölçüsüdür. 
ETKİNLİKLERİMİZ VE DUYURULAR
Gözlerin Ardındaki Çocuk

Bir toplumsal duyarlılık eğitimi oyunu “gözlerin ardındaki çocuk”.  Sanatın gücünün, sanatçı duyarlılığının çok özel örneklerinden biri. Duyduğumuz; ama ne olduğunu tam bilmediğimiz, gördüğümüz; ama tam anlamadığımız, ilgiliymiş gibi olup paylaşamadığımız bir yaşam çemberinden geçiyoruz. Farklı olanların yaşamının içinden geçiriyor oyun izleyeni. 

MAKALELER
Karneler ve Okul başarısı

Öğretmenleri ve anne babalar tarafından “zeki ancak başarılı değil” şeklinde tanımlanan özel öğrenme güçlüğü ya da dikkat eksikliği hiperaktivite sorunu olan çocukların karne dönemleri hem çocuk hem de aileler için kaygı uyandıran ...
SEMPOZYUMLARIMIZ
Bilimsellik Etiklik ve Başarı

5.sini gerçekleştirmiş olduğumuz Etkileşimli Aile Eğitimi Seminer ve Sempozyumlarımızla alana yepyeni bir bakış açısı getirdik. Öğrenme,gelişme ve paylaşmayı kurumsal, bilimsel  ve sosyal sorumlulukla bütünleştirdik. Programlarımıza binlerce kişilik katılımın haklı gururunu yaşıyoruz.
ÇALIŞMA ORTAMIMIZ

Etkili, yararlı, iş ve meslek etikleri çerçevesinde sağlanacak özel eğitim hizmetlerinin bilimselliği ve kalitesi, çalışma ortamının düzeyine ve solunabilirliğine bağlıdır.

TOPLUMSAL DUYARLILIK PROJ.


"Evrensel değerlerle bütünleşmiş çağdaş bir toplumda, kamu bilincinin değer ve hizmet anlayışı; farklı özelliklerdeki bireylerin hayata tam katılımını engellemez" M.Ateş

Kreş ve Anaokullarına Hazır Oluşluk

Okul öncesi eğitimi, doğumdan altı yaşa kadar olan dönemi kapsar.  0–6 yaş arasındaki okul öncesi yılları, kişiliğin oluşumu ve şekillenmesi, temel bilgi, beceri ve alışkanlıkların kazanılması ve geliştirilmesinde ileri yıllara olan etkisi nedeniyle, yaşamın en kritik dönemlerinden biridir.

Tesadüflere bırakılamayacak kadar ciddi, bilimsel ve sistematik bir organizasyon ile yönlendirilmesi gereken okul öncesi eğitim hizmeti, tüm eğitim sisteminin en can alıcı, en önemli bölümüdür.

 

Okul Öncesi Eğitimi Çocuklara Neler Kazandırır?

3–6 yaş dönemi çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimleri için en önemli dönemdir. Çocuklar sosyalleşmek, başka çocuklarla bir arada olmak ihtiyacındadırlar. Anaokulları çocukların paylaşma, bir arada olma, birlikte hareket edebilme ve oyun oynama ihtiyacını karşılar.  Becerileri ve zihinsel kapasiteleri birbirine yakın olan yaşıtlarıyla birlikte olmak, çocukların yaşayarak öğrenmelerini sağlar.

Çocuklar anaokulunda hem eğlenmeli, hem öğrenmeli, yeni ilgi alanları edinmelidirler. Öğrenirken eğitim hayatlarının temeli olan birlikte hareket edebilme, grupla birlikte karar alabilme, sıra bekleme, kendini grup içinde ifade edebilme, istek ve ihtiyaçlarını ifade etme, kuralları öğrenme ve bu kurallara ve sınırlamalara uyma gibi becerileri de kazanırlar. Yaşlarına uygun olan gerekli kavramları ( renk, sayı, şekil vb.), el becerilerini, sosyal becerileri de anaokullarında kazanırlar.

 

Anaokuluna Başlama Yaşı:

Anaokuluna başlama, aile ve çocuğun yaşamında önemli bir dönemdir. Okul olgunluğu, çocuğun bedensel, duygusal, zihinsel ve sosyal anlamda okula hazır olması demektir. Ve bu durum çocuktan çocuğa değişebilir.

Anaokuluna başlama yaşı, çocukların ihtiyaçlarına ve özelliklerine göre farklılıklar gösterir.  Yaşamın ilk 3 yılında çocuğun bakımı ve eğitimiyle annenin ilgilenmesi en sağlıklı yoldur. Ancak annenin çalışması veya benzeri nedenlerle bebeğin bakımını yakın akrabalar veya bakıcılar üstlenebilir.

Çocuk 3 yaşa geldiğinde, okul öncesi eğitime başlamak için en uygun yaşa gelmiştir. Tam zamanlı program tercih edilmesi zorunlu değildir. Yarım günlük programlarla başlamak daha doğru olur.

 

Anaokulu İçin Hazır Oluşluk:

Çocuğunuzun anaokuluna başlamadan önce bazı becerileri kazanmış olmasında yarar vardır.  Örneğin bazı özbakım becerilerini ve tuvalet eğitimini kazanması; giysilerini giyip, çıkarabilmesi, burnu akınca silebilmesi, dişlerini fırçalayabilmesi gibi…

Bu dönemde temel fiziksel becerileri de edinmesi yararlı olacaktır: Örneğin, tek ayak üzerinde durma, sekerek sıçrama, top atma ve tutma,  müzikli oyunlar oynama gibi...

 

 

Çocuğunuzun anaokuluna hazır olup olmadığını anlayabilmeniz için göz önüne alabileceğiniz kriterlerden bazıları şöyledir:

·              Çocuğunuz yaşını biliyor mu?

·              Basit şekilde ev, insan vb. resim çizebiliyor mu?

·              Bazı harfleri bakarak kopya edebiliyor mu?

·              Modele bakarak           ,  + , X şekillerini çizebiliyor mu?

·              Renkler, şekiller,  mekânda konum vb. kavramları biliyor mu?

·              Nesneleri tanıyor ve işlevini biliyor mu?

·              Sayı sayabiliyor mu?

·              Sınırlı boyamalar yapabiliyor mu?

·              Makasla kesebiliyor mu?

·              Merdiven inip çıkabiliyor mu?

·              Tek ayak üzerinde sıçrayabiliyor mu?

·              Düzgün cümleler kurarak, istek ve ihtiyaçlarını anlatabiliyor mu?

·              Konuşmalarında geçmiş, şimdiki ve gelecek zamanları doğru kullanabiliyor mu?

 

Seçeceğiniz Anaokulunun Yeri:

            Sizin kriterlerinize uyan, işyerinize ve ya evinize en yakın kurumu tercih etmelisiniz. Minik çocukların, servisle de olsa, uzak mesafelerdeki anaokullarına gitmeleri çok doğru değildir.  Güne yorulmuş başlamalarına yol açabilir.

 

Seçeceğiniz Anaokulunun Fiziksel Ortamı:

            Anaokulu seçimi için görüşmelerinizde en kolay gözlemleyebileceğiniz özellik fiziksel görünümdür. Bu başlık altında dikkat etmeniz gereken önemli noktalar şunlar olmalıdır.

·          Güvenlik:  Yangın, deprem vb. durumlardaki önlemleri, ıslak zeminlerde kullanılan malzeme,  merdivenlerin korunaklılığı, kalorifer petekleri, sivri köşeler, elektrik prizleri,  giriş- çıkışların kontrolü…

·          Temizlik ve Düzen: Eski bir bina dahi olsa, düzenli temizlik ve bakım yapılıyor mu? Oyuncak ve eğitim materyalleri çeşitliliği ve malzemeleri nasıl? Temiz ve düzenli mi?

·          Mutfak:  Kullanılan malzemeler, genel görünüm ve düzen, yemek listesi, aşçı…

·          Havalandırma- Aydınlatma Durumu:

·          Isınma Durumu:

·          Sınıflar: Çocuklar hangi etkinlikleri nerelerde yapıyorlar? Bu ortamlar, o etkinliğin gerçekleştirilmesi için yeterince uygun mu?

·          En önemli ayrıntılardan birisi ise;  eğitim saatleri içinde çocuğunuzu gözlemleyebiliyor musunuz? Okul yeterince şeffaf ve güven verici bir tutum sergileyebiliyor mu?

Seçeceğiniz Anaokulu ile İlgili Yasal Konular:

·          Anaokullarının açılış izin belgesi olan RUHSAT, velilerin rahatça görebileceği bir yere asılmış olmalıdır.

·          Okulun kurucusu- müdürü bu konuda uzmanlığı olan bir kişi midir?

·          Öğretmenlerin ve yardımcı personelin yeterliliği, mezuniyet durumları çok önemlidir.

·          Öğrenci grupları: Çocuklar yaşlarına göre uygun gruplara ayrılmış mı? Ayrılmışlar ise grupların kişi sayısı nedir?

·          Pedagog / Psikolog bulunması: seçeceğiniz anaokulunda daimi bir uzman bulunuyor mu? Çocukların gelişimlerini izlemek ve olası bir problem durumunda aileyi uyarabilmek çok önemlidir. Çünkü olası bazı problemler, erken yaşta fark edildiklerinde, hızlıca çözümlenebilmekte, aksi halde uzun yıllar süren, eğitim hayatını ve sosyal yaşamını dahi etkileyen başka zorluklara dönüşebilmektedir.

 

Okul Seçimine Giderken:

Çocuğunuz için seçeceğiniz anaokulunu araştırırken, çocuğunuz yanınızda olmamalıdır.

Düşündüğünüz zaman, onun da fikrini almak, seveceği bir ortamda bulunmasını sağlamak daha iyi gibi gelebilir. Ancak, tüm yaşamı yaklaşık 36 aydan ibaret olan ve ailesi ile yakın çevresinin dışındaki insanları bile doğru dürüst tanımayan çocuğunuzdan böylesine önemli bir seçimi sağlıklı bir şekilde yapmasını bekleyemeyiz ki…  Belki eğitimi için hiç de uygun olmayan bir okulu, sadece beğendiği birkaç oyuncak nedeniyle isteyebilir ve siz zor anlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden siz kriterlerinizi belirleyip, seçiminizi yaptıktan sonra çocuğunuzu yeni okuluna götürmelisiniz.

Çocuğunuza bundan sonra oyun oynayabileceği, yeni bilgiler öğreneceği, yeni arkadaşlar kazanacağı bir okula başlayacağı söylenmeli ve bir gün yalnızca ziyaret- tanışma amacıyla okula gitmelisiniz. Ziyaret edeceğiniz saatin, çocukların eğlenceli bir aktivite saati olması daha yaralı olur. Tüm okulu gezdikten ve kendi öğretmeni ile tanıştırdıktan sonra, anaokulu yetkilisi, çocuğa okul hakkında bilgiler verebilir. İlk gün fazla kalmadan dönülmelidir.

Özellikle 3 yaş civarındaki çocuklar için, ilk hafta mümkünse günde 1, 2 saatten fazla okulda kalmamasına özen gösterilmelidir.  2. hafta bu süre 3-4 saatte çıkarılmalı ve yavaş yavaş süre uzatılmalıdır.

 

Anaokulunda İlk Günler:

            Yeni başladığı dönemde, çocuğunuza fazla soru sormak, okulunu fazlaca övmek, ne yediğiyle, ne yaptığıyla, arkadaşlarıyla ilgilenmek adına çocuğu sıkboğaz etmek, sık sık okula gidip kontrol etmek çocuğunuzun okula uyum sürecini zorlaştırabilir.

            Çocuğunuzla ilgili bilgileri, çocuğunuz yanınızda değilken, okul yetkilisinden öğrenebilirsiniz. Çocuğunuzu sorularla bunaltmak yerine, kendi anlattığı bir şey olursa onu dinleyin. Okul başladığı için çok mutlu olduğunuzu, onunla gurur duyduğunuzu belirtebilirsiniz.

 

 


Görüş ve Önerileriniz Paylaş Sayfayı Yazdır
Ana Sayfa | Hizmetlerimiz | Kimler İçin | Programlarımız | Farklılıklarımız | Başarı Örneklerimiz | Hakkımızda | Bilimsel | KSS - TDP | Basın Odası | İletişim

© 2009 - Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. - Kullanım Şartları

Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim, ses, işaret veya sair fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti.’'nin yazılı izni olmadıkça kullanılamaz.


E-posta listemize üye olun, sitemizle ilgili
değişikliklerden haberdar olun!...
ekle