Ana Sayfa  |  S.S.S  | Site Haritası  |  Üye GirişiFOTOĞRAFLARLA ARTI


Çalışmalarımız, ortamımız, çocuklarımız, eğitimlerimiz, seminerlerimiz, ailelerimiz, ekibimiz, gezilerimiz, pikniklerimiz, sinema ve tiyatro faaliyetlerimize resimlerle yolculuk…

BASINDA ARTI
Sabah Gazetesi ( 23 Ekim 2000)  

Engelli çocukların dünyalarına ulaşmak, onları anlamak; eğitimde çağdaşlığın, toplumda gelişmişliğin, insanda duyarlılığın bir ölçüsüdür. 
ETKİNLİKLERİMİZ VE DUYURULAR
Gözlerin Ardındaki Çocuk

Bir toplumsal duyarlılık eğitimi oyunu “gözlerin ardındaki çocuk”.  Sanatın gücünün, sanatçı duyarlılığının çok özel örneklerinden biri. Duyduğumuz; ama ne olduğunu tam bilmediğimiz, gördüğümüz; ama tam anlamadığımız, ilgiliymiş gibi olup paylaşamadığımız bir yaşam çemberinden geçiyoruz. Farklı olanların yaşamının içinden geçiriyor oyun izleyeni. 

MAKALELER
Karneler ve Okul başarısı

Öğretmenleri ve anne babalar tarafından “zeki ancak başarılı değil” şeklinde tanımlanan özel öğrenme güçlüğü ya da dikkat eksikliği hiperaktivite sorunu olan çocukların karne dönemleri hem çocuk hem de aileler için kaygı uyandıran ...
SEMPOZYUMLARIMIZ
Bilimsellik Etiklik ve Başarı

5.sini gerçekleştirmiş olduğumuz Etkileşimli Aile Eğitimi Seminer ve Sempozyumlarımızla alana yepyeni bir bakış açısı getirdik. Öğrenme,gelişme ve paylaşmayı kurumsal, bilimsel  ve sosyal sorumlulukla bütünleştirdik. Programlarımıza binlerce kişilik katılımın haklı gururunu yaşıyoruz.
ÇALIŞMA ORTAMIMIZ

Etkili, yararlı, iş ve meslek etikleri çerçevesinde sağlanacak özel eğitim hizmetlerinin bilimselliği ve kalitesi, çalışma ortamının düzeyine ve solunabilirliğine bağlıdır.

TOPLUMSAL DUYARLILIK PROJ.


"Evrensel değerlerle bütünleşmiş çağdaş bir toplumda, kamu bilincinin değer ve hizmet anlayışı; farklı özelliklerdeki bireylerin hayata tam katılımını engellemez" M.Ateş

İLETİŞİM DİL VE KONUŞMA PROBLEMLERİ

Bir insanda iletişim bozukluğu olduğuna nasıl karar verilir ?
İşitme engeli olan birinin, iletişim problemi olduğuna karar vermek pek güç değildir. Ancak, bazen iletişim bozukluğu, bu kadar açık ve belirgin olmayabilir. Dil gelişimindeki gerilik; kendisini kelime hazinesinin sınırlı kalması, gramer kurallarının öğrenilmesinde yavaşlık olarak gösterebilir.
Dil sorunlarında genel olarak temel alınan iki kriter vardır.
1.    İletişimin yüzyüze etkileşimi kolaylaştırmak yerine , bir kaygı sebebi olmaya başlamasıdır. Bu durumda , dinleyici , konuşanın ne anlattığına değil , nasıl anlattığına dikkat eder . Örneğin , konuşmadaki yersiz ses uzatmaları , duraksamalar , ses tonunu sert veya çok ince olması gibi ....
2.    Konuşanın gerçek nedenlere dayanmayan kaygılarıdır . Dinleyen konuşanın ifadesini anlaşılır bulduğu halde , konuşan bir türlü buna inanmaz ve farklı kaygılar yaşar . Bu , bazen sestelleriyle ilgili ameliyat geçirmiş veya kekeme kişilerde görülebilir . İletişim becerisine güven duymayan kişi bundan kaçmaya başlayabilir .
Dil bozuklukları çeşitli derecelerdedir. Bazen dil kullanma yollarından ( konuşma , dinleme, okuma , yazma ) birisi bozulabilir . Konuşma ve dinleme becerisinin bozulma daha kalıcı etki bırakabilir Konuşma ve dil bozukluklarını birbirinden ayırmak gerekir .
Konuşma bozukluğu : Konuşma mekanizmasının bozulması, fonksiyonunu yapamaması, ya da dilin ses yoluyla ifade edilememesidir.
Dil bozukluğu ise, dildeki anlamı biçimlendirme becerisinin bozulmasıdır. 
Çocuklarda görülen dil bozuklukları şöyle gruplandırılabilir . ( Bishap ve rosenbloom 1987)
1.)    Sadece konuşmanın bozulması ; konuşmanın akıcılığının bozulmasıdır
2.)    İşitme kaybının sonucu olarak ortaya çıkan dil bozukluğu
3) Zihinsel engel , beyin zedelenmesi ve bilişsel bozukluğun sonucu olarak dil bozukluğu
4 ) Dil kazandıktan sonraki , beyin zedelenmesine bağlı disfazi , söz yitimi
5 ) Davranış ve psikiyatrik bozukluklarla ilişkili dil bozukluğu
6 ) Çevre uyaranlarının yetersiz olmasının bir sonucu olarak dil bozukluğu
7 ) Bu sınıflamalara girmeyen , “ gelişimsel disfazi “ veya “özel gelişimsel dil bozukluğu“ dur
 

Görüş ve Önerileriniz Paylaş Sayfayı Yazdır
Ana Sayfa | Hizmetlerimiz | Kimler İçin | Programlarımız | Farklılıklarımız | Başarı Örneklerimiz | Hakkımızda | Bilimsel | KSS - TDP | Basın Odası | İletişim

© 2009 - Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. - Kullanım Şartları

Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim, ses, işaret veya sair fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti.’'nin yazılı izni olmadıkça kullanılamaz.


E-posta listemize üye olun, sitemizle ilgili
değişikliklerden haberdar olun!...
ekle