Ana Sayfa  |  S.S.S  | Site Haritası  |  Üye GirişiFOTOĞRAFLARLA ARTI


Çalışmalarımız, ortamımız, çocuklarımız, eğitimlerimiz, seminerlerimiz, ailelerimiz, ekibimiz, gezilerimiz, pikniklerimiz, sinema ve tiyatro faaliyetlerimize resimlerle yolculuk…

BASINDA ARTI
Sabah Gazetesi ( 23 Ekim 2000)  

Engelli çocukların dünyalarına ulaşmak, onları anlamak; eğitimde çağdaşlığın, toplumda gelişmişliğin, insanda duyarlılığın bir ölçüsüdür. 
ETKİNLİKLERİMİZ VE DUYURULAR
Gözlerin Ardındaki Çocuk

Bir toplumsal duyarlılık eğitimi oyunu “gözlerin ardındaki çocuk”.  Sanatın gücünün, sanatçı duyarlılığının çok özel örneklerinden biri. Duyduğumuz; ama ne olduğunu tam bilmediğimiz, gördüğümüz; ama tam anlamadığımız, ilgiliymiş gibi olup paylaşamadığımız bir yaşam çemberinden geçiyoruz. Farklı olanların yaşamının içinden geçiriyor oyun izleyeni. 

MAKALELER
Karneler ve Okul başarısı

Öğretmenleri ve anne babalar tarafından “zeki ancak başarılı değil” şeklinde tanımlanan özel öğrenme güçlüğü ya da dikkat eksikliği hiperaktivite sorunu olan çocukların karne dönemleri hem çocuk hem de aileler için kaygı uyandıran ...
SEMPOZYUMLARIMIZ
Bilimsellik Etiklik ve Başarı

5.sini gerçekleştirmiş olduğumuz Etkileşimli Aile Eğitimi Seminer ve Sempozyumlarımızla alana yepyeni bir bakış açısı getirdik. Öğrenme,gelişme ve paylaşmayı kurumsal, bilimsel  ve sosyal sorumlulukla bütünleştirdik. Programlarımıza binlerce kişilik katılımın haklı gururunu yaşıyoruz.
ÇALIŞMA ORTAMIMIZ

Etkili, yararlı, iş ve meslek etikleri çerçevesinde sağlanacak özel eğitim hizmetlerinin bilimselliği ve kalitesi, çalışma ortamının düzeyine ve solunabilirliğine bağlıdır.

TOPLUMSAL DUYARLILIK PROJ.


"Evrensel değerlerle bütünleşmiş çağdaş bir toplumda, kamu bilincinin değer ve hizmet anlayışı; farklı özelliklerdeki bireylerin hayata tam katılımını engellemez" M.Ateş

Tarihçemiz

     ARTI, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Mustafa ATEŞ tarafından kurulmuştur.

  Kuruluşundan itibaren bilimselliği, kaliteyi,sevgiyi,güveni temel değerler olarak benimsemiştir.

    ARTI, uzmanlık alanı olan özel eğitim programları ve uygulamaları ile binlerce çocuk ve aileye,gelişim,eğitim ve öğrenmede olağanüstü  başarılar kazandırmıştır.

     ARTI KALİTE adı gibi, uzmanlığı, kalitesi ve hizmetleriyle fark yaratan, felsefesi ve uygulama başarılarıyla örnek, öncü ve ekol bir kuruluştur.


                

         İSO 9001 KALİTE belgesi olan ARTI'nın adı, 2006 yılında 5378 sayılı kanun kapsamında MEB 'na geçiş sürecinde ARTI KALİTE olmuştur.

        Aileyi Özel Eğitimdeki en etkili ekip üyesi kabul ederek eğitimden, yönetimden ve programlara varıncaya kadar her düzeye katılımını eğitimsel ve gelişimsel hedeflerin kurumsal yönetimin bir değeri ve ilkesi olarak benimsedi. Tüm çalışmalarında eğitim, öğrenme ve gelişimin merkezine öğrencilerini almıştır.

         Hedefimiz, her öğrencimizin ruh sağlığı ve kişilik gelişimi bütünlüğü içinde,  tam kapasite gelişimlerini sağlamak; mükemmel  öğrenme deneyimleri sunarak, özgüvenli, üreten, bağımsız bireyler olabilmeleri ve mutlu bir hayat sürdürebilecekleri yaşam becerilerini kazandırmaktır.

               Türkiye’de ilk defa Entegrasyon için Toplumsal Duyarlılık çalışmalarını başlattı. Bu çalışmalara farklı gelişen öğrencileri hayatın her alanına tam dahil olabilmelerini sağlamak ve ailelerinin bilgi, beceri kazanımları ve psiko – sosyal dışlanmışlıklarla mücadele edebilmelerine öncülük etti. Alana ve ailelerine yönelik bu çalışmalarının kapsamını ve etkililiğini artırmak amacıyla yine Türkiye’de ilk defa Etkileşimli Aile Eğitimlerini başlattı. Kurumun geleneksel çalışmaları haline gelen bu faaliyetlerini Entegrasyon için Toplumsal Duyarlılık Projeleri şeklinde tasarımlayarak geliştirdi. Bu kapsamda;

             1.Etkileşimli Aile Eğitimi Seminerleri 22 Mayıs – 17 Temmuz 1999 TÜBİTAK-Ankara
Her hafta ve toplam 2 aylık bir süreyle 5 Üniversite 12 uzman ve ARTI çalışanlarıyla 15 konuyu bu başlıkta, bu içerikte ve bu sürede rekor kırarak Türkiye’de bir ilke imza attı.

          2.Etkileşimli Aile Eğitimi Semineri 9 -10 Aralık 2003 ATO-Ankara
İlk Öğretim Çağı Çocuklarında Cinsel Kimlik Gelişimi, Engelli Çocuklarda Cinsel Gelişim ve Sorunlar, 21.yy da anne- baba olmak konularını işleyerek 1085 kişinin katılımını sağladık

                    3. Etkileşimli Aile Eğitimi Sempozyumu 14-15 Şubat 2004 Kocatepe Kültür Merkezi Konferans Salonu-Ankara
Toplumsal Duyarlılık Projelerinde Gönüllü Olmak İyi Uygulama Örnekleri,

 Farklı Gelişen Çocuklarda Okuma Yazma Öğretimi,

Türkiye’de Kaynaştırma Eğitimi Sorunlarını 2000 kişilik katılıma sundu.

                4.Etkileşimli Aile Eğitimi Sempozyumu 17 -18-19 Aralık 2004 M.E.B Şura Salonu-Ankara
Erken Tanı Tedavi ve Erken Çocukluk dönemi özel eğitimi programları sempozyumu gerçekleştirdi.

 3000 kişinin katıldığı bu programda 20-21 Aralık 2004 tarihlerinde iki ayrı üniversitede toplam 106 uzmanın katıldığı workshop çalışması düzenledi.

                      2002 yılından itibaren “Aileye ve Çocuğa Moral Destek Sosyal İlişki ve Zaman Yaratma” gönüllük projesini başlattı. Toplam alan öğrencisi 400 üniversiteli gönüllüye eğitimler verdi. 200 aileye ev ortamlarında gönüllük hizmeti sundu.

                          2005 yılı Nisan itibariyle tüm bu çalışmaların birikiminden TODEG’in (Toplumsal Duyarlılık ve Engelliler Entegrasyon Gönüllüleri Derneği) doğuşunu sağladı. 600 gönüllüsü organizasyon yapısı ile engellilerin entegrasyonuna yönelik Türkiye’deki ilk STK olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Alanda bir ekol ve okul olmayı iş ve meslek yaşamının kurumsal varlığın misyonu ve hedefi olarak seçti.

20’den fazla ilk öğretim okuluna özel eğitim ve kaynaştırma eğitimi seminerleri düzenledi ve sundu.

5 okula Okul -Aile işbirliği, öğrenci başarısı, ve okul ruh sağlığı programları gerçekleştirdi.

             2006 yılı planlamasına kalite belgesini almayı koydu, 1 Ağustos 2006 tarihinden itibaren bu yöndeki çalışmalarını resmileştirdi.

             Yine 23 Aralık 2006' da Türkiye’de ilk defa Özel Eğitim Rehabilitasyon Hizmetlerinde Kalite Sempozyumu düzenledi. 

             Bu sempozyumu birçok açıdan çok önemlidir,  yeni ve farklı kılan özellikleri vardır. Birincisi bizim için çok özeldir; çünkü kuruluşumuzun onuncu yılı armağanı olmuştur. Özel eğitimde “kalite” konusunda Türkiye’de engellilere ve hedef kitleye yönelik yapılan ilk sempozyumdur. “Engellilerin haklarına ilişkin uluslar arası standartlar” konferansı ve birleşmiş milletler engelli hakları sözleşmesi’nin bu sempozyumun ana konuları arasında yer alması nedeniyle BM’ye üye 152 ülke arasında hedef kitlesiyle bunu bir sempozyumla paylaşan dünyadaki ilk kuruluş ve ülke olma ayrıcalığını kurumumuza vermiştir. 

            Kurucumuz Mustafa ATEŞ, Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Modeli PORTAGE PROGRAMI'nın Türkiye'deki bilinen yetkili toplam 23 uzmandan birisi olup; Türkiye PORTAGE derneğinin yönetim kurulu üyesidir.

                  TODEG ve Kuruluşumuz Türkiye Kalite Derneği üyesidir.


Görüş ve Önerileriniz Paylaş Sayfayı Yazdır
Ana Sayfa | Hizmetlerimiz | Kimler İçin | Programlarımız | Farklılıklarımız | Başarı Örneklerimiz | Hakkımızda | Bilimsel | KSS - TDP | Basın Odası | İletişim

© 2009 - Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. - Kullanım Şartları

Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim, ses, işaret veya sair fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Artı Özel Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti.’'nin yazılı izni olmadıkça kullanılamaz.


E-posta listemize üye olun, sitemizle ilgili
değişikliklerden haberdar olun!...
ekle